Lazer Epilasyon

lazer-epilasyon

Lazer Epilasyon

Lazer epilasyonun prensibi, lazer tarafından yayılan bir ışık demeti kullanılarak tüyün germ hücrelerinin yok edilmesidir. Bu ışının hedefi kılların içerdiği melanindir.Bu lazer ışını cilde nüfuz ederek kılı ve yapısını, özellikle kök hücreleri ve ampulü termal etki ile yok eder. Buna seçici fototermoliz denir.Kıl daha sonra kökünde yok edilir ve artık uzamaz; bu nedenle Lazer Epilasyon'un kalıcı olarak kıllardan ve tüylerden kurtulmak için etkili ve sağlık yöntemdir.


Bu tedavinin sizin için uygun olup olmadığına karar vermenize yardımcı olmak için aşağıdaki bilgilendirmeleri gözden geçirmelisiniz. 


Uyarı


Lazer epilasyon deneyimsiz ellerde tehlikeli olabilir. Yanıklar, ten renginizde kalıcı değişiklikler ve yara izleri oluşabilir. Tedavinizi lazer kullanma konusunda son derece yetenekli ve cilt hakkında derinlemesine bilgi sahibi olan bir eğitimli kişiler tarafından gerçekleştirerek olası yan etki riskini büyük ölçüde azaltabilirsiniz.  AAD, lazer tedavileri yapmak için kart sertifikalı bir dermatolog seçmenizi önerir.


Lazer epilasyonundan sonra ne yapmalıyım?

Olası yan etkileri önlemek için, tüm hastaların cildini güneşten koruması gerekir. Lazer epilasyonundan sonra şunları yapmalısınız: 

 • Doğrudan güneş ışığının tedavi edilen cildinize çarpmasını önleyin.
 • Bronzlaşma yatağı, güneş lambası veya başka bir kapalı bronzlaşma ekipmanı kullanmayın.
 • Dermatoloğunuzun bakım sonrası talimatlarını izleyin.

Tedaviden sonra biraz kızarıklık ve şişlik göreceksiniz. Bu genellikle hafif bir güneş yanığına benziyor. Serin bir kompres uygulamak rahatsızlığınızı azaltmaya yardımcı olabilir. 

Kesinti süresi var mı?

Hayır, lazer epilasyon genellikle gerçek bir kesinti süresi gerektirmez. Lazer epilasyonundan hemen sonra, tedavi edilen cildiniz kırmızı ve şişmiş olacaktır. Buna rağmen, çoğu insan günlük faaliyetlerine geri döner. 

Lazer epilasyonundan sonra sonuçları ne zaman göreceğim?

Muhtemelen tedaviden hemen sonra sonuçları göreceksiniz. Sonuçlar hastadan hastaya değişir. Saçınızın rengi ve kalınlığı, tedavi edilen alan, kullanılan lazer türü ve cildinizin rengi sonuçları etkiler. İlk tedaviden sonra saçta% 10 ila% 25 azalma bekleyebilirsiniz. 

Saçı çıkarmak için çoğu hastada 2 ila 6 lazer tedavisi gerekir. Tedavileri bitirdikten sonra, çoğu hasta tedavi edilen ciltte birkaç ay hatta yıl boyunca herhangi bir saç görmez. Saç yeniden büyüdüğünde, daha az olma eğilimindedir. Saçlar ayrıca daha ince ve daha açık renktedir. 

Lazer epilasyon sonuçları ne kadar sürecek?

Çoğu hasta aylarca hatta yıllarca saçsız kalır. Bazı saçlar yeniden büyüdüğünde, muhtemelen daha az fark edilir olacaktır. Alanı saçsız tutmak için hastanın bakım lazer tedavilerine ihtiyacı olabilir. 

Olası yan etkiler nelerdir?

En yaygın yan etkiler küçüktür ve son 1 ila 3 gündür. Bu yan etkiler şunları içerir: 

 • rahatsızlık
 • şişme
 • kızarıklık

Lazer epilasyon bir dermatolog tarafından veya dermatoloğun doğrudan gözetimi altında gerçekleştirildiğinde diğer olası yan etkiler nadirdir. Diğer olası yan etkiler şunlardır:

 • kabarcıklanma
 • Herpes simpleks (soğuk yaralar) salgınları
 • Enfeksiyonlar
 • Yara izi
 • Cilt aydınlatıcı veya kararan

Zamanla, ten rengi normale dönme eğilimindedir. Bununla birlikte, ten renginde bazı değişiklikler kalıcıdır. Bu nedenle lazer tedavileri konusunda yetenekli ve cilt hakkında derinlemesine bilgi sahibi olan bir tıp doktorunu görmek çok önemlidir. 

Dermatoloğunuzun talimatlarını takip etmek de önemlidir. Hem tedavi öncesi talimatlara hem de tedavi sonrası talimatlara uymak yan etki riskinizi büyük ölçüde azaltacaktır. 

Tüy alma için başka bir lazer tedavisi almak ne zaman güvenlidir?

Bu değişkenlik gösterbilir. Saçları çıkarmak genellikle bir dizi lazer tedavisi gerektirir. Çoğu hasta 4 ila 6 haftada bir lazer epilasyon geçirebilir. Dermatoloğunuz size başka bir tedavinin ne zaman güvenli olduğunu söyleyecektir. 

Çoğu danışan saçların yeniden büyümesini görür. Dermatoloğunuz, sonuçları korumak için ne zaman güvenli bir şekilde lazer tedavileri yapabileceğinizi söyleyebilir. 

Lazer epilasyon için güvenlik kaydı nedir?

Lazerler cildi, saçı ve tırnakları etkileyen birçok durumun tedavisinde önemli bir rol oynar. Son yıllarda lazer tıbbında birçok ilerleme kaydedilmiştir. Dermatologlar bu ilerlemeleri gerçekleştirmede öncülük ettiler. 

Böyle bir gelişme, daha fazla insanın lazer epilasyonunu güvenle alabilmesidir. Geçmişte, sadece koyu saçlı ve açık tenli insanlar lazer epilasyonunu güvenle alabilirlerdi. Günümüzde lazer epilasyon, açık renkli saçları ve açık tenleri olan hastalar ve koyu tenli hastalar için bir tedavi seçeneğidir. Bu hastalarda lazer epilasyon çok dikkatli yapılmalıdır. Dermatologlar, lazer epilasyonunu güvenli ve etkili bir şekilde sağlamak için hangi önlemlerin alınması gerektiğini bilirler. 
Ankara Hüseyingazi, Karapürçek, Mamak, Altındağ Lazer Epislansyon Uygulamaları

Lazer Epilasyon